Nazikliğin Ülkesi: Kanada

Nazikliğin Ülkesi: Kanada

ABD yapımı filmlerde, dizilerde hatta bazen Kanadalılar da bu özellikleriyle dalga geçerler ama bize göre muhteşem olan bir durumları var: aşırı nazikler.
Ülkede en çok kullanılan kelimeler arasında  “Sorry, excuse me, thank you” vardır desek yanlış olmaz. Bazen kendileri bile hatalı olsa özür dilemekten, her şey için teşekkür etmekten ve en beklemediğiniz şeyler için bile izin almaktan geri kalmazlar.
Metrolarda, dükkanlarda ya da kısaca kapı olan her yerde eğer arkalarından birinin geldiğini görürlerse o kapıyı size tutarlar ve geçmenizi beklerler.
Her zaman her yerde sıraya girer, trene binerken itiş kakışa girmeden sabırla bekler, arabalar yayalara yol verir, yaya geçidi olmayan yerlerde bile durdukları olur. Tanımadıkları insanlarla sohbet eder, hatta her sabah size selam verip, günaydın dileklerini iletebilirler.
Şimdi bunların genelleme olduğunu da unutmayalım tabii ki. Özellikle Toronto çok göç alan ve bin bir milletten insanın geldiği bir şehir. Kanadalı hal ve davranışlarına sahip olmaları bazen uzun bir süreç olabiliyor ya da hiç onlar gibi olmayabiliyorlar. Eğer etrafta size kaba davrandığını düşündüğünüz ve yukarıdaki özelliklerin hiçbirine sahip olmayan insanlarla karşılaşırsanız bu durumu gözardı etmeyin.
Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *