Kanada'da yasal hale gelen esrar Çin'i endişelendirdi: Sınır dışı uyarısı!

Kanada'da yasal hale gelen esrar Çin'i endişelendirdi: Sınır dışı uyarısı!

Güney Kore’nin ardından Çin de esrar kullanımının serbest bırakıldığı Kanada’da yaşayan vatandaşlarını esrar kullanmamaları konusunda uyardı. Esrarın, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığına zararlı olduğuna dikkat çeken Çinli yetkililer, özellikle de öğrencilerin esrarla temastan kaçınması için çağrıda bulundu.

Başkent Toronto’da bulunan Çin konsolosluğu resmi internet sitesinde konuyla ilgili yayınlanan açıklamada, “Konsolosluk, bölgedeki Çinli vatandaşları ve özellikle de uluslararası öğrencileri beden ve ruh sağlığını korumaları için esrarla temas etmekten sakınmaları konusunda uyarıyor” ifadesine yer verildi.

Sınır dışı edilmeye sebep olabilir

Ayrıca esrarın serbestliği konusunda hukuk uzmanlarının açıklamalarına da değinilen açıklamada, esrar kullanımının serbest olduğu Kanada’da konuyla ilgili düzenlemenin ülkede yaşayan yabancılar için ciddi yasal sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekildi. “Birileri esrar yönetmeliğine ilişkin yasayı çiğner ve mahkum edilirse, bu durumdan dolayı sabıkalı hale geleceği için sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalabilir” uyarısında bulunuldu.

Esrarın bulundurulması, satılması ve yetiştirilmesinin yasak olduğu ülkede, Çinli yetkililer vatandaşlarından yurtdışından uyuşturucu almaya çalışmamaları konusunda da dikkatli davranmalarını istedi.

Kanada’da 17 Ekim’de serbest bırakılan esrar kullanımının burada yaşayan Çin asıllı Kanadalılar arasında bir kültür ayrımına yol açmasında endişeleniliyor.

Güney Kore Kanada’da esrar içenler hakkında soruşturma başlatılabilir

Geçtiğimiz hafta Güney Koreli yetkililer de vatandaşlarını esrar kullanmamaları konusunda uyarmıştı. Güney Koreli yetkililer, Kanada’da uyuşturucu tüketen vatandaşlar hakkında ülkeye geri döndüklerinde soruşturma başlatılabileceğini açıklamıştı.

kaynak: https://tr.euronews.com/2018/10/29/kanada-da-yasal-hale-gelen-esrar-cin-i-endiselendirdi-sinir-disi-uyarisi

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *